Każdego roku miliony właścicieli zwierząt z całego świata zastanawiają się nad tym, co właściwie zrobić ze swoim zwierzakiem na czas wakacyjnego wyjazdu. Dla niektórych oczywistym jest zabranie zwierzęcia ze sobą. Inni decydują się znaleźć mu opiekę – bardziej albo mniej profesjonalną, za to darmową. W jeszcze innych przypadkach poszukiwane są hotele czy miejsca, w których zwierzę mogłoby poczekać na powrót właścicieli.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto rozpatrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Co więcej, wszystkie te opcje są nie tylko bezpieczne dla zwierzęcia, ale również zupełnie zgodne z prawem i świadczące o tym, że do posiadania zwierzaka podchodzimy odpowiedzialnie i poważnie. Warto bowiem pamiętać, że zaniedbanie opieki czy porzucenie zwierzaka jest łamaniem prawa, i również w tej perspektywie zdecydować się na wygodniejsze dla obu stron rozwiązanie. Wraz ze sklepem zoologicznym keko.pl przygotowaliśmy porównanie wad i zalet każdego z rozwiązań.

Podróż ze zwierzakiem

W zasadzie zabranie zwierzęcia w podróż jest jednym z najprostszych rozwiązań – o ile posiadamy zwierzę mało kłopotliwe. Zwykle zabierane na wakacje są psy, z tego prostego powodu, że najłatwiej jest się nimi zająć. Problem pojawia się m.in. przy gryzoniach, które potrzebują odpowiednich warunków, ptakach, czy nawet kotach – te ostatnie nierzadko źle znoszą zmiany. Z tego powodu wspólny wyjazd najłatwiej jest zaplanować z psem.

Współcześnie wiele ośrodków wczasowych doskonale przystosowało swoją ofertę do posiadaczy psów, oferując im nie tylko nisko płatny nocleg dla czworonoga w pokoju z właścicielem, ale również m.in. ogrodzony teren do dyspozycji czy miskę z czystą wodą w korytarzu. Wyjazd z psem nie przysparza trudności, o ile nasz pies dobrze odnajduje się w nowych miejscach. Warto w takiej sytuacji zabrać dla niego np. posłanie albo transporter, gdzie będzie czuł się bezpiecznie oraz dzięki którym nie poczyni szkód, pozostawiony sam w pokoju. Dobrze jest również wcześniej zorientować się, czy w okolicy są jakieś psiolubne miejsca, w które możemy zabrać czworonoga – inaczej taka podróż nie ma sensu.

Opieka kogoś z rodziny

Jednym z wygodnych rozwiązań jest znalezienie zwierzakowi opieki kogoś z rodziny. W takiej sytuacji możemy np. oddać zwierzę pod opiekę komuś, kto je zna, co znacznie podniesie komfort obu stron na czas nieobecności właściciela. Mniej kłopotliwe zwierzęta, które nie potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, możemy pozostawić w domu, licząc na codzienne wizyty opiekuna oraz jego słowność i zaangażowanie we wszystkie prace wokół zwierzaka. Takie rozwiązanie będzie doskonałe w przypadku, gdy w rodzinie czy wśród przyjaciół mamy prawdziwego wielbiciela zwierząt, dodatkowo znającego się na opiece nad danym gatunkiem. Dodatkową zaletą jest opieka nad domem – możemy poprosić m.in. o podlanie kwiatów czy odebranie poczty ze skrzynki. Z drugiej strony, jeśli opiekun za zwierzakami nie przepada i nie zna się na opiece nad nimi albo – co gorsza – brzydzi się ich czy obawia (co bywa częste w przypadku np. gryzoni czy gadów), takie rozwiązanie nie zda egzaminu. Możemy nie tylko ryzykować niechęć danej osoby, ale, co ważniejsze, nieprawidłowa opieka nad zwierzęciem może doprowadzić do jego zaniedbania psychicznego i fizycznego.

Petsitter – niania dla zwierzaka

Jednym z rozwiązań obecnie często praktykowanych jest petstitter. Jest to osoba posiadająca kwalifikacje do opieki nad zwierzętami danego gatunku i odbywająca tę opiekę zarówno dochodząco – czyli w naszym domu – jak również u siebie, w warunkach mieszkalnych. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość podpisania umowy i pozostawienie zwierzęcia pod opieką kogoś, kto na pewno spełni nasze wymagania oraz ma doświadczenie i wiedzę na temat danego gatunku. Dla osób, które nie chcą, aby ktoś obcy chodził po ich domu, dobrze sprawdzi się rozwiązanie z zabraniem zwierzaka do siebie przez opiekuna. Taka opcja jest jednak zwykle droższa i to właśnie finanse często stają na drodze do wynajęcia petsittera. Co więcej, opieką tego rodzaju warto zainteresować się wcześniej, zwłaszcza gdy zwierzę ma pozostać z opiekunem w okresie bardzo obleganym, np. w trakcie Sylwestra. Takie rozwiązanie będzie dobre dla zwierząt, które muszą np. regularnie przyjmować leki, ale wymaga wcześniejszego zapoznania petsittera z pupilem.

A może hotel?

Hotel jest obecnie jednym z bardziej dostępnych rozwiązań, bo znaleźć go można praktycznie w każdym zakątku Polski. Zwykle sprawdza się jednak w przypadku psów czy kotów, a i tak lepiej znoszą go te pierwsze, z uwagi na łatwość adaptacji. W przypadku hotelu mamy gwarancję podpisanej umowy z zakresem opieki nad zwierzakiem, a także pewność, że na miejscu jest weterynarz. Opiekunowie w hotelu zazwyczaj indywidualnie podchodzą do zwierząt oraz mają wiedzę na temat ich psychiki i zachowania, dodatkowo podpartą informacjami do właściciela danego pupila. Minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność oddania zwierzęcia do warunków klatkowych, kojcowych, a także koszt tego rozwiązania, nierzadko sięgający kilkudziesięciu złotych za dobę. W przypadku zwierzaków o wrażliwej psychice oddanie do hotelu może wiązać się z koniecznością podawania np. preparatów przeciwko stresowi.

W dzisiejszych czasach nietrudno jest znaleźć odpowiednie warunki dla zwierzaka pozostawionego w domu na czas wyjazdu właścicieli. Bez problemu istnieje też możliwość zorganizowania takiego wyjazdu z psem czy kotem. W sklepie Keko.pl znaleźć można produkty – m.in. preparaty antystresowe czy zapasy żwirku i karmy – przydatne na okoliczność wyjazdu właścicieli na wakacje.

Świetnym pomysłem mogą być wczasy nad morzem z psem. W domkach na wodzie np. w Mielnie będziecie odizolowani od innych urlopowiczów i Wasz pupil nie będzie nikomu przeszkadzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here