Krasiczyn pod Przemyślem to jedna z najbardziej znanych miejscowości w województwie podkarpackim . Stanowi on najczęściej odwiedzany cel wycieczek z Przemyśla. W XV wieku, kiedy właścicielem wsi był Jakub z Szecina, nazywano ją Śliwnicą. Później osada przeszła na własność jego syna Stanisława Krasickiego, co było powodem zmiany nazwy Śliwnicy na dzisiejszą – Krasiczyn (w 1602 r.).
Krasiczyn słynie przede wszystkim z zespołu zamkowo-pałacowego, jednego z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce. W przedstawieniu na planie zamek Krasickich ma kształt nieregularnego czworoboku, na narożnikach którego znajdują się cylindryczne baszty obronne. Kamienny zamek typu „basteja” został zbudowany ok. 1580 r. przez Stanisława Krasickiego na miejscu wcześniejszej drewniano-ziemnej fortyfikacji (dziedziniec zamożnego szlachcica otoczony był czworokątnym murem, fosą i wałem z palisadą ufortyfikowaną na narożach kamiennymi basztami, miał także obronną bramę wjazdową). Pod koniec XVI i na początku XVII w. syn Stanisława Krasickiego, kasztelana lwowskiego i wojewody podolskiego, dokonał radykalnej przebudowy zamku na rezydencję typu palazzo in fortezza.
Marcin Krasicki nie miał spadkobierców i w 1642 r. zamek przeszedł na jego bratanka Konstantyna Krasickiego, kasztelana przemyskiego. Następnie zarządcami fortyfikacji byli Jerzy i Aleksander Krasiccy, na których kończyła się męska linia rodu. Od 1724 r. właścicielem zamku był dowódca litewski, generał ziemi podolskiej Jan Tarło, który przeprowadził jego remont. Ze względu na poglądy polityczne Jana Tarło w 1726 r. zamek został splądrowany przez wojska rosyjskie. Zniszczono wówczas Wieżę Papieską. Budynek nie powrócił już do dawnej świetności. Tarło aż do śmierci częściowo odrestaurował zabudowania zamkowe, które w 1751 roku przeszły w posiadanie Ludwiki Potockiej z Mniszek. Kontynuowała ona odbudowę zamku, podczas której na ścianach otynkowano sgraffito.
Później zamek przechodził z rąk do rąk, aż w 1835 roku został kupiony przez księcia Leona Sapiehe, który zmienił go w rodzinną rezydencję. Odrestaurował park zamkowy, w którym na cześć narodzin jego synów posadzono dęby, a na cześć narodzin córek – lipy. Architekt z Wiednia, W. Engert odrestaurował pałac zniszczony przez pożar w 1852 roku. W celu przywrócenia zamku do dawne świetności Sapieha popadł w duże długi. Renowacja miała na celu przywrócenie dawnego wyglądu budynku, jak również odtworzenie otoczenia. Odbudowę wstrzymała I wojna światowa, kiedy uszkodzone zostały dachy i loggia zamku. Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. w zamku mieściła się jednostka wojskowa Armii Czerwonej. W tym czasie wnętrze posesji zostało doszczętnie zniszczone, wszystkie meble zostały usunięte, a rodzinna kaplica i grobowiec zostały splądrowane. Nowa renowacja zewnętrznych murów zamku rozpoczęła się w 1963 roku i trwa do dziś. Według konserwatorów, całkowite przywrócenie dawnego wystroju i wyposażenia pałacu po sowieckiej okupacji jest niemożliwe.
Sprawdź na kresy co jednodniowa wycieczka do Lwowa może ci zaoferować.
Dziś w sąsiedztwie zamku znajduje się piękny park, w którym rośnie wiele ciekawych z estetycznego i botanicznego punktu widzenia drzew i krzewów. Wnętrza zamku Krasiczyn zaaranżowano na elitarny hotel, restaurację i winiarnię. Wielu turystów przyjeżdża do Krasiczyna nie tylko po to, by zwiedzić zamek, ale także wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, które odbywają się tu przez cały rok: turnieje rycerskie, koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, fotograficzne i tym podobne.
Przybywając do Krasiczyna , warto również zorganizować sobie wycieczkę do Przemyśla – położonego nieopodal miasta z wieloma zabytkami i bogatą historią. Przemyśl stanowi prawdziwą perełkę Podkarpacia, którą nie sposób pominąć podczas wyjazdu na Podkarpacie.