Apulia

Bajecznie rozciągający się wzdłuż ciepłych wód Adriatyku region Apulii to mała perła Włoch, wciąż niedoceniana i pomijana ze względu na brak pięknych zachodów Słońca czy niedostatek wielkiej infrastruktury turystycznej. Pulgia, bo tak w języku włoskim brzmi oryginalna nazwa tego regionu, kryje jednak inne tajemnice i niespodzianki, które zaciekawią nawet najbardziej wybredne osoby, kochające podróże.

„Obcas” miasteczkami stoi

Apulia to właśnie ten sławetny „obcas”, który znamy z map fizycznych Europy. Region, rozciągający się głęboko w wody ciepłych mórz, nie słynie z przepięknych widoków czy szerokich plaż… to, co jest prawdziwą wizytówką „obcasa” to ogromna ilość urokliwych miasteczek, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Jest to idealne miejsce na podróże. Ogromna liczba przepięknych miejscowości nie ułatwia życia spragnionym wrażeń turystom – zwiedzenie każdego z nich, z aptekarską dokładnością, na pewno nie jest możliwe w krótkim czasie. Jeśli zdecydujemy na podróże do przysłowiowego „domu Horacego” (bo właśnie w Apulii ten sławny filozof przyszedł na świat) powinniśmy skupić się na kilku najbardziej urokliwych, najciekawszych i niezapomnianych miejscowościach tego regionu Włoch. Podróże w rejony Cava di Bauxite, Otranto czy Bari to znakomity sposób na spędzenie wolnych chwil. Szczególnie warte polecenia jest Bari, ze względu na to, iż stanowi znakomitą bazę wypadową w inne regiony pięknej Apulii.

Architektura cudem Apulii

To, co przyciąga do Apulii to z pewnością niecodzienna, niezwykła architektura domków, zbudowanych często na stromych zboczach tuż przy ciepłych wodach Adriatyku. „Trullo” – bo tak brzmi nazwa jednopoziomowych, małych budynków mieszkalnych, których nieliczone ilości możemy podziwiać m.in. w miejscowości Alberobello, są ewenementem na skalę światową. Nigdzie indziej nie spotkamy takich rozwiązań architektonicznych. Kiedy już zbliżymy się na mniejszą odległość, ujrzymy przepiękne, niezwykle ciasne, białe uliczki. Wszechobecny beż i biel to widok charakterystyczny dla małych miasteczek, które są ostoją Apulii. Kamień, z którego zbudowane są niemalże wszystkie budynki Monopoli, Ostuni czy Locorotondo, nadaje tym miejscom niepowtarzalny klimat, szczególnie późnymi popołudniami – są to znakomite miejscowości na podróże. Delikatnie oświetlone uliczki, które zmienią się dzięki światłom lamp w „beżowe tunele”, to widok gwarantujący niezwykłe wrażenia, szczególnie w połączeniu z drewnianymi okiennicami, które są umieszczone w prawie każdym budynku.

Więcej znajdziesz na: https://martynasoul.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here