Sylwester z dzieckiem - jak go spędzić?

Sylwester to jeden z ważniejszych dni w ciągu roku dla każdego z nas, szczególnie jeśli w naszym życiu pojawiają się dzieci. Dla jednych kojarzy się to wyłącznie z siedzeniem w domu i zajmowaniem się dzieckiem, nie z dobrą zabawą i ciekawymi pomysłami. W rzeczywistości jednak sylwester z dziećmi wcale nie musi być cichy, spokojny i nudny.

Plan od A do Z

Gdy nasze dziecko jest jeszcze niemowlęciem sprawa wydaje się najłatwiejsza – maluch prześpi zapewne wieczór i całą noc, a rodzice mogą spędzić trochę czasu we dwoje w romantycznym nastroju. To dobry pomysł, by w końcu znaleźć dla siebie czas, z dala od wszelkich trosk i problemów dnia codziennego.

Inną opcją jest zaproszenie znajomych, którzy również mają dziecko w podobnym wieku – dzieci spokojnie będą spały za ścianą, a rodzice wraz ze znajomymi mogą przegadać i prześmiać całą noc. Gorzej może być jednak rano: dziecko nie pośpi dłużej niż zwykle, więc musimy być od rana w dobrej formie – pamiętajmy więc aby wieczorem nie przedobrzyć.

Gdy dziecko ma rok lub dwa może być ciężko z zabawą do białego rana, ale na pewno będziemy mogli pozwolić sobie na więcej, niż zwykle. Dziecko w wieku przedszkolnym z kolei może już w pełni przeżyć swoją pierwszą zabawę sylwestrową. Tutaj musimy już pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, które urozmaicą ten wieczór, a może nawet pozwolą dziecku wytrzymać do północy, by zobaczyć pokaz sztucznych ogni.

Oto kilka pomysłów, z których dziecko na pewno się ucieszy:

  • Ozdóbmy nasz dom kolorowymi balonami czy serpentynami, doda to świetnego charakteru, a dziecko wprawi w znakomity humor.
  • W ten wieczór możemy pozwolić sobie na nieco głośniejszą muzykę – stwórzmy więc odpowiednią playlistę i urządźmy tańce.
  • Dodatkową atrakcją może być wspólna rodzinna gra w ulubioną grę planszową dziecka, czy jego najlepszymi zabawkami.
  • Pamiętajmy również o jedzeniu i piciu: dziecko musi mieć zaspokojone wszystkie potrzeby. Zaprośmy malucha do kuchni, aby pomógł nam w przygotowywaniu potraw. Dobrym pomysłem są dania, w których dziecko może się wykazać, na przykład pieczenie ciasteczek, które samodzielnie ozdobi. Z pewnością sprawimy maluchowi dużą radość, kupując papierowe talerzyki i kubki z wizerunkiem ulubionych postaci z bajek.
  • Sylwester to dobra okazja do podsumowania całego roku: możemy pooglądać zdjęcia, które zostały w nim wykonane, wspominając przy tym najweselsze momenty i najlepsze przeżycia każdego miesiąca.
  • Jeśli mamy znajomych z dziećmi w podobnym wieku świetnym pomysłem jest zaproszenie ich i urządzenie wspólnej imprezy – dzieci będą mogły mieć swój świat i zabawy, a dorośli sporo czasu na porozmawianie i pośmianie się.
  • Nie zapomnijmy o odpowiednim stroju, sylwester to świetna okazja, by przebrać się i puścić wodze fantazji. Możemy wcześniej już zaplanować z dzieckiem jak będzie chciało wyglądać, wypożyczyć lub kupić strój, zrobić fryzurę, bądź lekki makijaż.
  • Poświęćmy czas na stworzenie wraz z dzieckiem masek karnawałowych, czapeczek, czy innych imprezowych akcesoriów.

A może wyjazd?

Nikt przecież nie mówił, że sylwestra z dzieckiem możemy spędzić wyłącznie w domu. Jeśli mamy taką możliwość zaplanujmy wcześniej dłuższy wyjazd już w przerwie międzyświątecznej  – jest to też bardziej korzystna finansowo opcja, niż pojechanie na samego sylwestra.

Nie oznacza to, że w trakcie oczekiwania na sylwester dziecko musi się nudzić: wyjeżdżając na przykład w góry możemy rozpocząć z maluchem naukę jazdy na nartach, wybierać się na górki z sankami, lepić bałwana, urządzać piesze wycieczki, a także zwiedzać okolice.

Pamiętajmy, by wybrać miejsce, w którym nie będzie urządzona huczna zabawa sylwestrowa, która uniemożliwiłaby dziecku spokojny sen. Rozglądajmy się za ofertą dedykowaną rodzinom z małymi dziećmi – w internecie jest ich pełno i jest w czym wybierać.

Niektóre pensjonaty oferują nawet pomoc opiekunek, które mogą zająć się małymi dziećmi, dla starszych nie ma mowy o  pozostaniu w pokoju, więc wybierzmy opcję zorganizowaną i przemyślaną również pod kątem dzieci, na przykład impreza rodzinna, z animatorami.

Wielkie odliczanie…

Gdy dziecko wytrzyma do tak późnej godziny i nadchodzi północ zadbajmy o to, by przeżyło je jak najlepiej i zapamiętało na długo. W tym celu przygotujmy śmieszne gwizdki, konfetti, a także zimne ognie, którymi oczywiście zajmie się któryś rodzic, nigdy dziecko.

Jeśli mamy taką możliwość, wyjdźmy na zewnątrz, by na żywo obejrzeć pokaz sztucznych ogni, które mogą być dla dziecka niesamowitym przeżyciem. Nie zapomnijmy oczywiście o głośnym odliczaniu ostatnich sekund starego roku.

Czas na sen

Gdy minie już północ, a maluch pada z nóg nie ma sensu, aby dalej się bawił. Upewnijmy więc go, że jest dzielny i dotrwał do najważniejszej części wieczoru, a teraz należy położyć się spać. Ten moment nie nastąpi zapewne od razu, ponieważ w dziecku obudzą się prawdziwe emocje. Gdy już się uspokoi pomóżmy mu spokojnie zasnąć. Teraz nadeszła chwila dla rodziców, w której mogą spędzić cudowny czas we dwoje, mając za sobą bardzo przyjemną i udaną imprezę ze swoim dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here