Utrata paszportu za granicą. Co robić?

Największym koszmarem podróżnika jest zgubienie czy kradzież paszportu na terenie obcego kraju. Nie warto jednak panikować w takiej sytuacji, gdyż utrata dokumentu nie oznacza utraty możliwości powrotu do kraju.

Strata dokumentu w Europie

Po Europie w zasadzie możliwe jest podróżowanie bez paszportu. Kontrole graniczne na granicach europejskich w Unii Europejskiej, jak również w takich krajach jak Norwegia czy Szwajcaria zostały bowiem zniesione i obywatele UE mogą podróżować bez paszportów.

Najczęściej, gdy zgubi się paszport na terenie UE można zająć się problemem dopiero w Polsce, gdyż na granicach nie pokazuje się żadnych dokumentów. Inaczej jest jednak, jeśli planuje się powrót samolotem. Trzeba w takiej sytuacji dysponować dokumentem tożsamości takim jak dowód osobisty lub przynajmniej prawo jazdy. Jeśli stracimy w podróży wszystkie dokumenty konieczna może być w takim przypadku wizyta w konsulacie.

Utrata paszportu poza Europą

Jeśli znajdujemy się poza Europą, a nawet UE i stracimy paszport problem jest trochę większy. Zaraz po tym, gdy zauważymy utratę dokumenty powinniśmy się udać na komisariat policji, gdzie należy zgłosić brak paszportu. Następnie natomiast trzeba udać się do ambasady bądź też konsulatu Polski.

W konsulacie po udowodnieniu swojej tożsamości wyrabiamy paszport, który umożliwi nam powrót do domu. Jeśli chcemy wracać do Polski ,wystarczy wyrabiany błyskawicznie paszport tymczasowy. Jeśli jednak planujemy dalsze podróże musimy wyrobić zwyczajny paszport, na co czeka się zdecydowanie dłużej.

Jeśli zaś chodzi o udowodnienie własnej tożsamości, można zrobić to na kilka sposobów. Po pierwsze warto w podróży mieć ze sobą skan paszportu. Jeśli jednak się go nie posiada, wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy. Ewentualnie, naszą tożsamość może potwierdzić kompan naszej podróży, o ile posiada obywatelstwo polskie.

Brak konsulatu Polski – co robić?

Nie we wszystkich państwach czy miastach znajdują się polskie konsulaty czy tez ambasady. W takim przypadku, gdy brak takiej placówki, trzeba znaleźć konsulat jakiegokolwiek innego państwa należącego do Unii Europejskiej .W takiej placówce wyrobimy Europejski Dokument Podróży, który w drodze powrotnej do domu zastąpi nam paszport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here