Wrocław poza głównym szlakiem

Afrykarium, Panorama Racławicka, Ostrów Tumski, Rynek, Most Grunwaldzki – to tylko część z zachwycających atrakcji Wrocławia. Jeśli jednak szukasz czegoś zupełnie innego, czegoś, o czym nie przeczytasz w komercyjnych przewodnikach – służymy pomocą! Alternatywne trasy zwiedzania wcale nie muszą prowadzić od krasnala do krasnala. Poznaj interesujące wrocławskie atrakcje związane ze street artem i sztuką nowoczesną.

Specjaliści od podróżowania z AccorHotels zapraszają w niezwykłą podróż po wrocławskich atrakcjach plenerowych, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom sztuki nowoczesnej.  

Podwórkowa Galeria Neonów 

Zewnętrzna Galeria Neonów znajduje się na podwórku przy ul. Ruskiej 46 (w sąsiedztwie klubogalerii Neon Side). Kiedyś przez kilkadziesiąt lat działało w tym miejscu przedsiębiorstwo Reklama, które zajmowało się m.in. produkcją neonów. Obecnie swoje miejsce znalazło tu już prawie 30 świetlnych instalacji. Na jednym z najbardziej oryginalnych wrocławskich podwórek można podziwiać m.in. neony z dawnych kin: Dworcowego, Ogniska i Warszawy, neon Mody Polskiej czy Grand Hotelu. Wszystkie elementy ekspozycji pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side. Wystawa jest dostępna przez całą dobę, jednak – z oczywistych względów najlepiej odwiedzić ją po zmroku.  

Koronkowa brama  

Przepiękny mural znajduje się w bramie przy ul. Gajowej 44 (na obu ścianach). Nosi tytuł „Brama do wszystkiego”, choć często jest nazywany przez wrocławian także koronkowym przejściem. Autorką malowidła jest polska artystka tworząca pod pseudonimem NeSpoon.  

Mural przedstawia wzór przypominający koronkowe serwetki. Dzieła dopełniają 4 lampy. O zmroku lampy zaczynają świecić delikatnym światłem, a pełnię swojej jasności osiągają, gdy ktoś przechodzi przez bramę.  

Rowery w kamienicy 

We wnętrzu kamienicy przy ul. Dubois 16 sufity pomiędzy kolejnymi piętrami ozdabiają wiszące rowery pomalowane na biało i czarno. Dawniej należały one do mieszkańców budynku, którzy we Wrocławiu prowadzą swój sklep rowerowy. Autorką tej oryginalnej instalacji jest artystka Anna Mierzejewska.  

Kolorowy domek na drzewie 

Niezwykły kolorowy domek powstał na drzewie, które rośnie na podwórku pomiędzy ul. Żeromskiego, Nowowiejską, Jedności Narodowej i Daszyńskiego. Konstrukcja jest ogólnodostępna: mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku. Największe zainteresowanie budzi jednak wśród dzieci mieszkających w okolicznych blokach. Domek powstał z inicjatywy Cecylii Malik, Piotra Dziurdzia, Jakuba Wesołowskiego i Bartolomeo Koczenasza. Artystom pomagali również mieszkańcy okolicznych bloków.  

Pociąg do nieba 

„Pociąg do nieba” to instalacja artystyczna autorstwa Andrzeja Jarodzkiego, która znajduje się na pl. Strzegomskim, tuż przy dawnym bunkrze zajmowanym przez Muzeum Sztuki Współczesnej. Do jej stworzenia wykorzystano prawdziwy parowóz Ty2-1035 pozyskany od PKP Wrocław oraz podkłady kolejowe. Niezwykła konstrukcja ma aż 21 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą rzeźbą miejską w Polsce.  

Kolorowe podwórko 

Podwórko znajdujące się między kamienicami przy ul. Jedności Narodowej i Roosevelta zostało ozdobione niezwykłym 250-metrowym dziełem, które sami twórcy określają mianem niemurala. Jest ono bowiem efektem połączenia kilku różnych gatunków sztuki: malarstwa, rzeźby i ceramiki. Dzieło przedstawia fragment rajskiego ogrodu, a także bohaterów z bajek i mitów, zwierzęta, postaci historyczne… Obok ryb i ptaków znalazło się miejsce dla dinozaurów, a obok wierszy uwieczniono zmarłych kibiców piłkarskiego Śląska. Pomysłodawcą inicjatywy jest malarz Mariusz Mikołajek, jednak w pracach nad instalacją brali udział wszyscy mieszkańcy XIX-wiecznych kamienic.  

Zobacz również: hotele we Wrocławiu 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here